Tabliczka mnożenia – jak nauczyć dziecko i samemu nie stracić głowy?

Wielu z nas pamięta naukę tabliczki mnożenia jak jedną z największych tortur dzieciństwa. Wkuwanie wyników nie raz kończyło się płaczem. Z czasem okazuje się jednak, że jest to wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Na szczęście istnieje wiele efektywniejszych sposobów niż uczenie się na pamięć, a myślą przewodnią każdego z nich jest oczywiście zabawa.

Moc skojarzeń
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podświadome pozbawianie dziecka motywacji. No bo jak to tabliczka mnożenia może być łatwa i przyjemna, kiedy mama i tata wciąż wspominają tamte czasy jak największe zło? Histeryzowanie, podnoszenie głosu kiedy malec ma problem z mnożeniem przez dziewięć nie tylko nie przyniesie efektów, ale wywoła panikę i obrzydzi przygodę z matematyką na długie szkolne lata.

Pozytywne nastawienie
Sekret tego, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia tkwi we właściwym motywowaniu. Dzieci uwielbiają próbować tego, co je w jakiś sposób fascynuje – dlatego często naśladują dorosłych. Uświadamiaj dziecku przy każdej okazji, jak bardzo świat matematyki jest obecny w naszym życiu. Pokaż mu, że wszystko można łatwo policzyć – od książek na półkach po siedzenia w autobusie. Wykaż entuzjazm a maluch szybko się nim od ciebie zarazi.

Matematyka może być frajdą
Na rynku istnieje wiele ciekawych zabawek interaktywnych, które pomagają malcom w nauce tabliczki mnożenia. Ale nie trzeba od razu kupować drogich zestawów. Zabawy można wymyślić samemu – byleby nie polegały na jednostronnym odpytywaniu dziecka. Zamiast tego – pozwól także wyrwać się do odpowiedzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *