Czy wiesz jak powinno spać niemowlę?

 

Przyjście na świat dziecka i pierwszy rok jego życia to dla każdej mamy okres zarówno euforii jak i niepokoju w kwestiach opieki nad maleństwem. Jeśli należysz do grona świeżo upieczonych mam na pewno zastanawiasz się, jak powinno spać niemowlę. Przestrzegaj kilku reguł, a zapewnisz maleństwu zarówno wygodę jak i maksimum bezpieczeństwa. 

Dziecko od początku powinno spać we własnym łóżeczku. Kładź je bez poduszki 

na równym, dość twardym materacu. Bądź ostrożna przy wyborze materiałów do przykrywania maleństwa, typu kołdra, ciężki koc. Dziecko może się pod nie wsunąć i udusić się. Zamiast tego możesz włożyć niemowlę do śpiworka z zamkiem błyskawicznym. Usuń z łóżeczka pluszowe maskotki i inne zabawki, ponieważ maluch na razie nie będzie się nimi bawił, a mogą zagrażać jego bezpieczeństwu. 

Niemowlę można ułożyć do snu w trzech pozycjach: 

– na brzuszku 

– na boku 

– na pleckach 

Spanie maleństwa na brzuszku nie jest dobrym pomysłem, gdyż maluch uciska sobie przeponę, przez co zwiększa się ryzyko uduszenia. Możesz położyć tak dziecko najwyżej podczas kilkuminutowej drzemki, nie spuszczając go jednak z oka. To dobra pozycja jeśli dziecko nie śpi, bo może ćwiczyć wtedy mięśnie głowy, karku czy szyi. Spanie niemowlęcia na boku zapobiega z kolei zachłyśnięciu się w przypadku ulewania się oraz chroni główkę przed spłaszczaniem, zwłaszcza jeśli układamy malca raz na jednym raz na drugim boku. 

Nie jest natomiast zalecana przez lekarzy ortopedów, którzy w znacznej większości uważają, że zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze stawami biodrowymi. Zadając więc sobie pytanie, jak powinno spać niemowlę wielu ekspertów jako najbezpieczniejszą pozycję do snu wskazuje spanie na plecach. W ten sposób maluch nie zachłyśnie się w trakcie ulewania. Pamiętaj, aby główka dziecka zawsze była przechylona lekko na bok, a nie przygięta do brody. Według badaczy spanie na plecach najbardziej ogranicza niebezpieczeństwo tzw. śmierci łóżeczkowej (dziecko nagle umiera podczas snu). 

Postaraj się stosować podane tu zasady, a zapewnisz swojemu dziecku, zdrowy bezpieczny sen, a sobie większy spokój i komfort. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *